Fundusz Górnośląski: 30 lat wsparcia rozwoju regionalnego i ekspansji międzynarodowej

Materiał informacyjny Funduszu Gónośląskiego
Prezes Funduszu Górnośląskiego Bartłomiej Babuśka
Prezes Funduszu Górnośląskiego Bartłomiej Babuśka
Od prawie trzech dekad Fundusz Górnośląski aktywnie uczestniczy w dynamicznym rozwoju gospodarczym Śląska, świadcząc wsparcie finansowe i pomagając przedsiębiorcom w ekspansji na rynki międzynarodowe. O misji, realizowanych projektach oraz potencjale śląskiego biznesu rozmawiamy z prezesem Bartłomiejem Babuśką

Czym zajmuje się Fundusz Górnośląski?

Naszym głównym celem jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw na obszarze województwa śląskiego. Angażujemy się we wsparcie finansowe przedsiębiorców, w tym realizowane przez nich innowacyjne projekty. Prowadzone przez nas różne fundusze pożyczkowe odpowiadają na potrzeby rynku i wspierają przedsiębiorców, między innymi na utworzenie miejsc pracy, na inwestycje rozwojowe, na wsparcie kapitału obrotowego, a w ostatnich latach we współpracy z BGK, również te służące zabezpieczeniu płynności finansowej w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia COVID-19 czy konflikt na Ukrainie. Łącznie w latach 2004 – 2023 spółka udzieliła pożyczek na kwotę 878 mln zł. Fundusz specjalizuje się również w organizacji usług doradczych i szkoleniowych. Od wielu lat aktywnie wspieramy procesy podnoszenia kwalifikacji pracowników z sektora MŚP. Na ten cel do końca 2023 udzieliliśmy dofinansowania w kwocie 198 mln zł.

Poza udzielaniem pożyczek, jakie inne instrumenty finansowania oferuje Fundusz?

Tak, udzielanie pożyczek to tylko część naszej działalności. Oprócz tego możemy poszczycić się naszą „perłą w koronie” – Centrum Internacjonalizacji, odpowiedzialnym za promocję przedsiębiorców z województwa śląskiego na arenie międzynarodowej. Jesteśmy liderem w kraju pod względem zakresu promocji firm z regionu na całym świecie. Posiadamy biura zagraniczne, z biurem w Abu Dhabi na czele. Warto zaznaczyć, że biuro to funkcjonuje już od ponad półtora roku, a niedawno podpisaliśmy umowę o przedłużeniu jego działalności na kolejny rok. Co ciekawe, w ramach aktywności Funduszu w Abu Dhabi, gdzie działa również nasz doradca, który służy pomocą przedsiębiorcom z naszego regionu, otrzymujemy kilkaset zapytań miesięcznie. Już sama skala zainteresowania jest powodem do dumy, a my możemy pochwalić się tym, że wiele z nich prowadzi do nawiązania owocnych kontaktów i podpisania kontraktów.

Czy mógłby pan podać przykłady firm, które nawiązały kontakty i podpisały kontrakty podczas wizyty w Emiratach?

W niektórych przypadkach nadal trwają rozmowy, dlatego nie ujawnię jeszcze wszystkich szczegółów. Jednakże na przykładzie ArchiTube mogę potwierdzić, że ta firma już podpisała i realizuje swoje pierwsze projekty. Wiem, że po pierwszym kontrakcie odnieśli wielki sukces, co potwierdzili nasi partnerzy z Abu Dhabi. Byli pod wielkim wrażeniem kompetencji i profesjonalizmu naszych śląskich przedsiębiorców, co skłoniło ich do kontynuowania współpracy. Obecnie, za naszym pośrednictwem, na rynek wkraczają także inne silne firmy. Jesteśmy zadowoleni z naszej aktywności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co zaowocowało zaproszeniem przedstawicieli tego kraju na zbliżający się XVI Europejski Kongres Gospodarczy. Mamy zamiar cały czas ten kontakt pielęgnować, podtrzymywać i dalej rozwijać.

Jaki jest cel tej wizyty?

Polskę odwiedzi delegacja licząca ok. 40 osób reprezentujących zarówno władze emiratu Abu Dhabi, jak i najważniejszych instytucji wsparcia biznesu. Na czele delegacji stoi wysoko postawiona reprezentacja Departamentu Rozwoju Ekonomicznego Abu Dhabi. W jej skład wchodzą również przedstawiciele Izby Handlowo-Przemysłowej, Departamentu Zdrowia oraz czołowych konsorcjów, takich jak KEZAD (Strefy Ekonomiczne Khalifa Abu Dhabi) i globalnych funduszy inwestycyjnych, m.in. Mubadala i Khalifa Fund. W trakcie wydarzenia planujemy m.in. podpisanie umowy pomiędzy Funduszem Górnośląskim a Izbą Handlowo-Przemysłową Abu Dhabi dotyczącej otwarcia pierwszego biura przedstawicielskiego Abu Dhabi w Polsce, które będzie zlokalizowane w Centrum Internacjonalizacji przy ulicy Rozdzieńskiego 188. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego organizujemy panel dyskusyjny, w którym udział wezmą przedstawiciele kluczowych instytucji wsparcia biznesu i inwestycji oraz przedstawiciele obu stron rządowych, co podkreśla znaczenie tej inicjatywy. Głównym celem jest przyciągnięcie istotnych inwestycji, które mogą stanowić kluczowy czynnik dla dalszego rozwoju naszego regionu. Wreszcie w ramach EKG odbędzie się drugie Forum Współpracy Gospodarczej Polska – ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie), podczas którego firmy z województwa śląskiego i Abu Dhabi będą dokonywać prezentacji swoich działalności i ofert. Jednocześnie skupiamy się na współpracy handlowej, starając się umożliwić polskim produktom, zwłaszcza tym związanym z przemysłem spożywczym, zaawansowanymi technologiami czy energią odnawialną, wejście na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Aktualnie prowadzimy intensywne rozmowy z partnerami z Emiratów, którzy wykazują szczególne zainteresowanie inwestycjami, zwłaszcza w sektorze energetycznym oraz logistycznym.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa. W siedzibie Funduszu Górnośląskiego w Katowicach działa przecież Royal Business Club...

Royal Business Club to hub dla inwestorów i przedsiębiorców zarówno z ZEA, jak i innych państw, chcących otworzyć swoją działalność i inwestować w województwie śląskim. W spotkaniach organizowanych przez Royal Business Club uczestniczy ponad 200 biznesmenów nie tylko z Emiratów, ale również z państw regionu Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu oraz Azji. Dyskusje są bardzo zróżnicowane i obejmują wiele tematów, głównym z nich pozostają jednak możliwości inwestycyjne w różnych sektorach gospodarki. Natomiast biuro przedstawicielskie Abu Dhabi, które planujemy otworzyć w maju, będzie ściśle związane z instytucją państwową, jaką jest Izba Handlowo-Przemysłowa Abu Dhabi (Abu Dhabi Chambers of Commerce and Industry), dlatego w inicjatywę zaangażowani są zarówno przedstawiciele ambasady, jak i władze. Tu pragnę serdecznie podziękować panu Jakubowi Sławkowi, ambasadorowi Rzeczypospolitej Polskiej w ZEA, za nieocenione zaangażowanie w promowanie działalności naszego Funduszu. Oczywiście, nie można pominąć marszałka Jakuba Chełstowskiego. To także dzięki niemu województwo śląskie może pochwalić się najlepszymi relacjami z Emiratami w Polsce.

Z końcem 2023 roku zakończyli państwo projekt InterSilesia, a obecnie skupiacie się na realizacji projektu InterGlobal. Proszę przybliżyć główne założenia obu tych projektów oraz ich znaczenie dla rozwoju regionu.

Projekt InterSilesia miał na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw dążących do rozwoju działalności eksportowej. Głównym celem projektu było wzmocnienie procesów internacjonalizacji firm oraz promocja gospodarcza regionu na arenie międzynarodowej. W projekcie wzięło udział 400 przedsiębiorców, w tym z sektora inteligentnych specjalizacji, spośród których 60 skorzystało z indywidualnych modeli internacjonalizacji. Nasz nowy projekt InterGlobal, realizowany wspólnie z województwem śląskim, to projekt o łącznej wartości ok. 108 milionów złotych. Jego celem jest wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, zwiększenie świadomości przedsiębiorców z sektora MŚP w zakresie internacjonalizacji oraz wzrost eksportu wśród firm z województwa śląskiego. Pełnimy rolę lidera tego projektu. Nasi doradcy ds. rynków zagranicznych funkcjonują nie tylko w Emiratach, ale także w Ukrainie. Województwo śląskie było pierwszym regionem w Polsce, który zdecydował się otworzyć biuro w Kijowie jeszcze podczas wojny. Obecnie posiadamy także delegaturę tego biura we Lwowie. Naszym doradcą jest były wiceminister ds. infrastruktury Ukrainy Viktor Dovhan – osoba odpowiednia do przygotowania nas na potencjalną okoliczność uczestnictwa śląskiego biznesu w odbudowie sąsiedniego kraju. Nie wiemy jeszcze, kiedy to nastąpi, ale jesteśmy przygotowani. Posiadanie struktur i relacji w tym kraju pozwoli nam wykorzystać potencjał biznesowy Polski w odbudowie Ukrainy. Poza Ukrainą posiadamy doradcę ds. rynku w Stanach Zjednoczonych. Rozważamy również ekspansję na Bałkany – Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę, a w najbliższej przyszłości planujemy rozszerzyć naszą działalność na Turcję i Indie.

Czy to perspektywiczne kierunki inwestycyjne dla polskich firm?

Turcja to kraj z ogromnym potencjałem gospodarczym. Uważam, że nie możemy zignorować tak atrakcyjnego rynku i nie podjąć działań, aby nawiązać bliskie relacje handlowe. Podobnie jest z Indiami, które mają jeszcze większy potencjał. Jest to kraj, który jest bardzo zainteresowany współpracą z Polską, ze względu na nasze zaawansowane technologie. Posiadamy m.in. znakomite projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii, a także ogromne doświadczenie w przemyśle wydobywczym, jak również spożywczym. To wszystko jest w kręgu zainteresowań naszych potencjalnych partnerów z Indii. Zamierzamy to wykorzystać w ramach projektu InterGlobal. Ponadto będziemy prowadzić szkolenia w ramach Akademii Internacjonalizacji, pomagając firmom zrozumieć specyfikę różnych rynków zagranicznych.

InterGlobal to nie tylko szkolenia i warsztaty, ale także zagraniczne misje gospodarcze. Dlaczego warto wziąć w nich udział?

Misje gospodarcze, które organizujemy, pozwalają firmom nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami z wielu krajów, w tym z Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, Chin, Indii i wielu innych. Różnorodność działań, w tym misje i badania rynku, pozwalają na zidentyfikowanie optymalnych możliwości inwestycyjnych dla śląskich przedsiębiorstw. Zamierzamy kontynuować te działania. Dodatkowo planujemy wprowadzić zupełnie nowy element w ramach projektu InterGlobal, którym będą bony eksportowe o łącznej wartości ponad 25 milionów złotych. Bony zapewnią realne wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw, które mogą je przeznaczyć na indywidualny udział w zagranicznych targach czy innych imprezach wystawienniczych lub krajowych o charakterze międzynarodowym. Jest to skuteczna forma wsparcia przedsiębiorstw sektora MŚP angażujących się w działalność eksportową.

Czy w kontekście państwa działalności należy o czymś jeszcze wspomnieć?

Warto przypomnieć, że posiadamy znaczną ilość gruntów, które starannie adaptujemy. Chcemy je wykorzystywać w sposób strategiczny. Są to m.in. grunty, które zostały wniesione przez gminy podczas rejestracji Funduszu Górnośląskiego, oraz te, które na przestrzeni ostatnich lat zostały przekazane przez województwo. Naszym zamiarem jest rozwinięcie tej działalności poprzez centralizację nieruchomości. Dążymy do tego, aby Fundusz Górnośląski stał się operatorem. Naszym celem jest dopasowanie ich do potrzeb biznesu - poprzez wynajem, sprzedaż, nawiązywanie kooperacji, czy też inne formy użytkowania – i tym samym wykorzystanie ich w celu jego rozwoju.

Rozmawiał Norbert Palusiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!